NARODOWE CZYTANIE 2019

My już czytaliśmy!

Uczniowie klasy II Branżowej Szkoły, w ramach akcji Narodowe Czytanie, już dziś czytali nowelę Patrona naszej Szkoły – Stefana Żeromskiego pt. „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”
W Zespole Szkół im. Stefana Żeromskiego w Darłowie realizujemy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Klasa II Branżowej Szkoły I stopnia w ramach tego Programu przygotowała projekt klasowy związany z ogólnopolska akcją NARODOWE CZYTANIE 2019. Uczniowie zapoznali wszystkich uczestników spotkania z genezą akcji, przeczytali list oraz zaprezentowali Nowele polskie. W bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę książek Narodowe Czytanie 2012- 2019, na którą zapraszamy całą społeczność szkolną.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonkę Annę Komorowską, wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.
W 2016 roku Prezydent RP Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. W 2018 roku Narodowe Czytanie odbyło się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytano są aż dwie lektury: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, oraz 44 teksty Antologii Niepodległości.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie, która odbędzie się jutro, tj. 07 września 2019r., Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie:
1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

WSZYSTKIM ŻYCZYMY PRZYJEMNEGO NARODOWEGO CZYTANIA!