26.04.2017

W środowe słoneczne dopołudnie w hali sportowej Zespołu Szkół im. S. Żeromskiego odbył się Wojewódzki Konkurs Edukacyjny pn.: 70 lat Ruchu Olimpijskiego w Polsce i na Pomorzu Zachodnim”. Konkurs objęli swoim patronatem i wzięli w nim udział: Robert Stępień Wiceprzewodniczący Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Stanisław Kopeć Przewodniczący Zachodniopomorskiej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Szczecinie, Jan Krawczuk Wicestarosta – Starostwo Powiatowe w Sławnie, Radosław Głażewski Wójt Gminy Darłowo, Sebastian Basiejko V-ce Prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Szczecinie, i Artur Szarycz Prezes Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego w Szczecinie.
Organizatorami wojewódzkiej imprezy był Burmistrz Miasta Darłowo i Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Darłowie
Część oficjalną rozpoczęło wprowadzenie flagi olimpijskiej przez młodych sportowców ze Szkoły Podstawowej Nr 3 i jej wciągnięcie przy wtórze hymnu olimpijskiego. Następnie odczytano Apel Olimpijski. Oficjalne rozpoczęcie konkursu ogłosił Zachodniopomorski Kurator Oświaty Robert Stepień.

Po 2 godzinnym maglu ustnym wyłoniono zwycięzców. Zwycięzcą i Puchar Starosty w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwycięzcą został Gabriel Pawłowski, II miejsce wywalczył Kamil Michalski (obaj z Zespołu Szkół im S. Żeromskiego w Darłowie), a III miejsce zajęła Izabela Zaborowska z Zespołu szkół Morskich w Darłowie.
W rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych drużynowo najlepszą okazała się szkoła z Zespołu Szkół im S. Żeromskiego, za nimi był Zespół Szkół Morskich (obie szkoły z Darłowa), a III miejsce zajęło Technikum Agrotechniczne.
Zapytani o poziom konkursu i spostrzeżenia powiedzieli nam:
– zwycięzca Gabryś: „Lubię śledzić wydarzenia sportowe, zwłaszcza Igrzyska Olimpijskie. Sam się przygotowywałem do konkursu. Nie sądziłem, że wygram. W finale ustnym udało mi się jeszcze powiększyć przewagę nad konkurencją.  Z nagród jestem bardzo zadowolony, a sam konkurs był bardzo ciekawy.”
Pytania przygotował i konkurs poprowadził Roman Strzałkowski, wielokrotny mistrz Polski kibiców sportowych. O trudności przygotowanych przez niego pytań niech zaświadczy kilka z nich:

1. Podaj nazwiska 2 polskich zawodniczek, które zdobyły po 3 medale olimpijskie w IO.

2. Dwóch piłkarzy szczecińskich wystąpiło na arenach olimpijskich w reprezentacji Polski zdobywając srebrne medale olimpijskie. Podaj ich nazwiska.

3. W jakich dwóch dyscyplinach sportu zawodnik występuje wspólnie ze zwierzętami ?

4. Na Igrzyskach w Seulu w 1988 r. w łucznictwie występowały 2 zawodniczki z Kołobrzegu. Podaj ich nazwiska.

5. W jakich dyscyplinach sportu występują na IO wyłącznie kobiety ?

6. W jakich sportach walki zawodnicy walczą na boso ?

7. Pięciobój nowoczesny składa się z 5 różnych dyscyplin sportowych rozgrywanych w ciągu dwóch dni. W jednej wszyscy startują jednocześnie. Jaka to dyscyplina ?

8. W jakiej dyscyplinie sportu kobiety współzawodniczą razem z mężczyznami?
Ta próbka pytań świadczy z jak trudną materią zmierzyli się uczestnicy Wojewódzkiego Konkursu Edukacyjnego pn. „70-lecie Ruchu Olimpijskiego w Polsce i na Pomorzu Zachodnim”.

Wspólnym mianownikiem uczestników było zadowolenie ze znakomitych warunków przygotowanych przez gospodarzy – dyrekcję Zespołu Szkół im. S. Żeromskiego w Darłowie

Olimpiada sportowa